Synopsis
Mluvené slovo pro celou rodinu. Rozhovory s osobnostmi, historické dokumenty i populární rozhlasové seriály.
Episodes
-
Moci bez nemoci: Umělá inteligence v diagnostice očních vad a chorob: makulární degenerace a diabetická retinopatie
27/07/2025 Duration: 39minBudeme se věnovat umělé inteligenci v diagnostice očních vad a chorob. Představíme novinkovou klinickou studii, která proběhla počátkem roku 2024. Zaměříme se na diagnostiku a screening makulární degenerace a diabetické retinopatie. Svůj příběh přijde vyprávět pan Anton, který se jako pacient klinické studie zúčastnil. Pozvání autorky a moderátorky pořadu Šárky Volemanové přijala MUDr. Dana Fillová, vedoucí lékařka aplikačního a vitreoretinálního centra Očního centra Praha.
-
Příběhy z kalendáře: Historie kouření. První varování proti jeho škodlivosti se objevilo v roce 1965
27/07/2025 Duration: 18minDne 27. 7. 1965 podepsal prezident Lyndon Baines Johnson zákon ukládající výrobcům cigaret uvádět na krabičkách varování před zdravotními riziky kouření. Dokument kongresu Spojených států byl jedním z prvních kroků v boji proti zlozvyku, který má fatální následky. Tomuto kroku o rok dříve předcházela čtyřstránková studie Kouření a zdraví lékaře Luthera Terryho, v níž potrvdil, že kouření má vliv na rozvoj rakoviny plic.
-
Omeletky: Největší úkrok? Když jsem místo životopisu odeslala recept na jelení ragú. Omeletky o krocích
27/07/2025 Duration: 22min„Nesnáším krokoměry a chytré hodinky, co měří kroky. Raději se snažím držet krok s módou,“ přiznává Halina Pawlowská v Omeletkách, které se dnes věnují tématu kroky. Herec Vašek Šanda doporučí zajímavé filmy, ve kterých hraje hlavní roli osudový krok. Zazní povídka posluchačky Terezy Květoňové Internet kdekoli není úplnou samozřejmostí. Letní osvěžení nabídne recept na řeřichovou pomazánku.
-
Pochoutkový rok: Poslechněte si: Pochoutkový rok 27. 7. 2025
27/07/2025 Duration: 26minSoutěžní recept: Křehké šátečky s povidly od Marie Opekarové. Rada z etikety: Jak jíst okurkový salát a můžeme vypít zálivku? Gastrotrend: Meruňkové knedlíky jsou poklad.
-
Pochoutkový rok: Jak jíst saláty se zálivkou, abyste se nepokapali? Jde to i s noblesou
27/07/2025 Duration: 01minOkurkový nebo mrkvový salát patří mezi oblíbené doplňky k hlavnímu jídlu. Drobné nudličky zeleniny však můžou padat z úst, zálivka zase potřísnit oděv. Přesto se takový salát dá elegantně sníst. A co se zálivkou, můžeme ji vypít? Radí Ladislav Špaček.
-
Jak to vidí...: Egyptoložka Diana Míčková. Jak se vyráběly a voněly starověké parfémy?
27/07/2025 Duration: 27minJak voněl starověký Egypt? Kde všude se vonné látky používaly? Opravdu královna Kleopatra sestavovala receptury parfémů? Co dnes o starověkých parfumérech víme? Jak vypadala laboratoř v chrámu v Edfú? Co je úkolem projektu Alchymie vůní, jakou úlohu v něm má egyptoložka Diana Míčková? Jak starověké parfémy vypadaly a vyráběly se podobně, jako ty dnešní? Proč bylo jednou z ingrediencí víno? Jak se překládají hieroglyfy? Co může práci překladateli zkomplikovat?
-
Toulky první republikou: 22. Švehla v akci aneb Pětka zachraňuje republiku
27/07/2025 Duration: 24minMajákem rozumu a stability v rozbouřeném politickém moři byl od vzniku republiky Antonín Švehla. Genialita tohoto sedláka z Hostivaře spočívala v umění politického vyjednávání a schopnosti dosáhnout kompromisu. Za tím účelem vznikla tzv. Pětka – neformální sbor lídrů pěti nejsilnějších politických stran, který fakticky řídil politické dění po roce 1920. Trojnásobný premiér Švehla se stal spolu s Masarykem nepostradatelným vůdcem republiky.
-
Pochoutkový rok: Křehké šátečky s povidly od Marie Opekarové se v ústech jen rozplývají. Zkuste švestkové či jablečné
26/07/2025 Duration: 08minŠátečky s povidly se povedly. Dominuje máslo a náplň, která je zvláční a dodá pikantnost. K čaji i ke kávě jsou dokonalé. Které vám budou chutnat víc? Zkuste recept podle Marie Opekarové z Chebu.
-
Historie českého zločinu: Život v úkrytu. Touha po domově se změnila v děsivou noční můru
26/07/2025 Duration: 26minPo nezvěstných osobách pátrá policie od nepaměti. Málokomu se však podaří ukrývat před spravedlností dlouhých osm let. Jak se život v úkrytu může podepsat na lidské duši a kam až člověka dokáže zahnat dlouhodobá frustrace? Další případ z Historie českého zločinu, tentokrát podle skutečných událostí z roku 1954.
-
Příběhy z kalendáře: Evita. Eva Perónová, první dáma Argentiny
26/07/2025 Duration: 19minEva Perónová byla krásná, soucitná, ale také silná, ambiciózní, nesmlouvavá a podléhající výbuchům vzteku. Manželka argentinského prezidenta Juana Peróna vymýšlela grandiózní sociální projekty. Prostřednictvím své nadace stavěla byty pro chudé, školy, nemocnice. Ženám otevřela dveře do politiky a díky ní je dnes tradice žen ve vysoké politice v Latinské Americe silnější než v mnoha západních zemích. Eva Peronová, která zemřela 26. července 1952, je dodnes miláčkem Argentiny.
-
Hobby magazín: Společně za život v trávě. Myslivci a zemědělci proti srnoseči
26/07/2025 Duration: 02minDoba, kdy srnky ukrývají srnčata do trávy na loukách a v polích, pomalu končí. Díky spolkům, které usilují o záchranu mláďat před sekačkami, unikly letos tisíce srnčat před krutou smrtí.
-
Omeletky: Starý dům a mladá žena – hojnost práce zaručena. Omeletky Haliny Pawlowské
26/07/2025 Duration: 22min„Nastala neomezená hojnost všeho, čeho je lidem třeba. Všeho je však lidem třeba, jenom ne neomezené hojnosti,“ pravil kdysi Karel Čapek. A právě hojnosti budou patřit dnešní Omeletky. Dozvíte se, jaké zážitky z NDR se Halině Pawlowské vybaví při slově hojnost. Prostor dostane povídka Kyjovky posluchače Lukáše Zajíčka. Na závěr přidáme recept na módní, avšak staromódně chutnající lanýžová vejce.
-
Stříbrný vítr: Kdy pochopila, že je Rudolf II. jejím osudovým mužem? Historička umění Eliška Fučíková
26/07/2025 Duration: 42minEliška Fučíková dokáže své vědomosti předávat s půvabem a zápalem. Kdy pochopila, že je Rudolf II. jejím osudovým mužem? Potkala podobné formáty i ve skutečném životě? A jak se cítila ve významné funkci, kterou vykonávala v Kanceláři prezidenta republiky?
-
Meteor: Meteor o nesmrtelné medúze, křížení jelenů a objevu Ameriky od západu
26/07/2025 Duration: 31minPoslechněte si:01:05 Nesmrtelná medúza08:12 Nebezpečné křížení jelenů17:51 Objev Ameriky od západu23:24 Proč v Polynésii stavěli sochy?BONUS: Sherlock Holmes a expert – najdete uvnitř článku na webu anebo samostatně na portálu a v aplikaci mujRozhlasHovoří biolog Luděk Bartoš nebo ing. Pavel Pavel. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z cyklu Rekordy ze světa zvířat Petra Sobotky čte Martina Hudečková.
-
Úžasné životy: Úžasné životy: Filip Topol podle Václava Koubka
25/07/2025 Duration: 24min„Poprvé jsem Filipa poznal v roce 1979 na Jazzových dnech. Tenkrát v Lucerně přišel mladej kluk, co mě naprosto ohromil svým nasazením. Dal do piana všechno,“ vzpomíná v dokumentu Václav Koubek. Stejně jako Topolova zapálená interpretace vlastní tvorby pojila jej s Václavem Koubkem i společná vášeň pro pití. „V tý době jsme měli všichni strach a alkohol pomáhal se ho zbavit, až se to stalo normou. Alkohol byl znak protestu,“ uvažuje Koubek o rysech undergroundové scény.
-
Příběhy z kalendáře: Děti ze zkumavky. Prvním dítětem počatým metodou umělého oplodnění byla Louise Brownová
25/07/2025 Duration: 18minPrvní dítě na světě počaté metodou umělého oplodnění byla Louise Brownová. Narodila se 25. července 1978. Největší zásluhu na tom měl fyziolog Robert Edwards a gynekolog Patrick Steptoe, kteří od 60. let 20. století hledali způsob, jak dopřát bezdětným párům mateřství. V roce 1968 se jim podařil první krůček – oplodnit vajíčko mimo lidské tělo. Na tento úspěch navázali o 4 roky později tím, že se pokusili umístit lidské embryo do ženské dělohy. Jejich pokus ale nevyšel.
-
Káva o čtvrté: Vaše každodenní inspirace: Správné zalévání zahrady
25/07/2025 Duration: 33minHost: Ing. Pavel Matiska, Ph.D., Katedra zahradnictví Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů České zemědělské univerzity v Praze. Dotazy posílejte na adresu: dvojka@rozhlas.cz. Moderuje Patricie Strouhalová.
-
Jezte, ať vám to sluší: Jaký má být jídelníček po onkologické léčbě? Odpovídá nutriční terapeutka Veronika Pourová
25/07/2025 Duration: 09minJaký má být jídelníček po onkologické léčbě? Odpovídá nutriční terapeutka Veronika Pourová
-
Blízká setkání: Castingová režisérka Metody Markovič Gabriela Dorantová: Talent u dítěte poznáte, jak vejde do dveří
25/07/2025 Duration: 31min„Sny a ambice rodičů převažují. Jen jedno dítě z padesáti se skutečně chce stát hercem. A poznáte to ve chvíli, kdy vejde do dveří,“ popisuje castingová režisérka v Blízkých setkáních Michaely Maurerové. „Překvapuje mě, když děti, které tak touží po herectví a hlásí se do castingových agentur, často ani nechodí do dramatického kroužku.“ Lze se stát hercem i v pozdějším věku? Záleží na prvním dojmu? Hledá talenty na ulici?
-
Jak to vidí...: Novinář Rokos: Palestinci umírají hlady. Izrael i Česko přehlížejí v Gaze humanitární právo
25/07/2025 Duration: 26minAkutní podvýživou trpí každé desáté dítě v Pásmu Gazy. Kvůli katastrofální humanitární situaci čelí Izrael sílící mezinárodní kritice. Třicet zemí vyzvalo k okamžitému zastavení války v Gaze. Účinný tlak ze strany Evropské unie ale blokuje i pozice Česka. „Ve chvíli, kdy se v Gaze zabíjejí civilisté a hlad se používá jako zbraň, najednou humanitární právo nefunguje, pro naše spojence neplatí,“ kritizuje český postoj v pořadu Jak to vidí... novinář Milan Rokos.